Rovaniemen
Lappi

Rovaniemen
Lappi

Rovaniemen
Lappi

 Etusivu

Hiihtojaosto
Kalenterit
Suunnistusjaosto
Veteraanijaosto
Yleisurheilujaosto
Kunniakierros 2009
Kisailut
05 06 07 08 09 10

Kalenterit (Yu)
Tiedotearkisto
Tulokset
Tilastopaja
SUL
Lomakkeita

Toimintaamme tukevat:

Kävijöitä 25.11.2003 alkaen
 Lomakkeita |  Jäsenyys |  Linkit |  Seuratietoa |  Yhteystiedot |  Vieraskirja |  Kuva-arkisto 
   
   Osallistumiset Muutettu: 06 01 2007
  Rovaniemen Lapin urheilijoiden kisailut 2005...
Tilanne 10.12.2005
----------------------------------------------------------------------------
Hakusanat:
Rovaniemen Lappi                              Kilpailuja yhteensä:	92
RovaLa                                      Osallistujia yhteensä:	498
RovanLa                                  Lajisuorituksia yhteensä:	761
Rola, RovLa, RovLap,RoiLa
----------------------------------------------------------------------------

RDS:n talvisarjajuoksun  3. osakilpailu 10.12.05

P12 2 km 		
5. 	Hermanni Hakanpää 	RoLa 	 9.47

P14 2 km 		
2. 	Leevi Hakanpää 		RoLa 	 9.49

T16 5 km 		
1. 	Johanna Peiponen 	RoLa 	 20.34

P18 5 km 		
1. 	Mikko Kelottijärvi 	RoLa 	 18.05

M20 5 km 		
1. 	Ossi Peltoniemi 	RoLa 	 17.37
2. 	Toni Nikkeri 		RoLa 	 18.39

M50 5 km 		
3. 	Pekka Peltoniemi 	RoLa 	 21.25

M75 5 km 		
1. 	Kalevi Kestilä 		RoLa 	 27.54

N kunto 10 km 		
1. 	Aira Peiponen 		RoLa 	 54.15


****************************************************************************

Oulu, Jouluhallikisat 27.11.2005

M17 Pituus
  5. Aapo Latvala                   Rovaniemen Lappi            5,51   

P15 60 m    
  4. Aapo Latvala                   Rovaniemen Lappi            7,76

T15 800 m
  2. Johanna Peiponen               Rovaniemen Lappi         2.31,39 
               

****************************************************************************

IX Sisuhallit 20.11.2005 Rovaniemi

M 800 m                             Loppukilpailu
  1. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.59,82 
  2. Ossi Peltoniemi                         RovaLa            2.02,23 

P7 40 m                             Loppukilpailu
  5. Simo Luosujärvi                         RovaLa               8,44 
  6. Tommi Pikkupeura                        RovaLa               9,52 

P7 Pituus                           Loppukilpailu
  4. Simo Luosujärvi                         RovaLa               2,79                 
          2,79  2,58  2,70

P9 60 m                             Loppukilpailu
  1. Jesper Kähkönen                         RovaLa              10,20 
  4. Mika Törmänen                           RovaLa              11,48 

P9 600 m                            Loppukilpailu
  3. Mika Törmänen                           RovaLa            2.36,32 

P9 Pituus                           Loppukilpailu
  3. Jesper Kähkönen                         RovaLa               3,04                 
             -  2,90  3,04

P11 60 m                            Loppukilpailu
  8. Mikko Karjalainen                       RovaLa               9,69 
  9. Teemu Karppinen                         RovaLa              10,00 
 10. Jonne Putaansuu                         RovaLa              10,10 
 13. Matias Parkkinen                        RovaLa              10,71 
 14. Joona Väänänen                          RovaLa              10,86 
 15. Tapio Piuva                             RovaLa              14,10 

P11 600 m                           Loppukilpailu
  2. Mikko Karjalainen                       RovaLa            1.57,01 
  5. Joona Väänänen                          RovaLa            2.14,97 
  6. Matias Parkkinen                        RovaLa            2.19,88 
  7. Jonne Putaansuu                         RovaLa            2.20,02 

P11 Pituus                          Loppukilpailu
  7. Mikko Karjalainen                       RovaLa               3,78                 
          3,78     -  3,54
  9. Teemu Karppinen                         RovaLa               3,53                 
          3,05  3,45  3,53
 10. Joona Väänänen                          RovaLa               3,51                 
          3,25  3,13  3,51
 11. Jonne Putaansuu                         RovaLa               3,50                 
          3,50     -     -
 14. Tapio Piuva                             RovaLa               2,02                 
          2,02  1,74  1,86

P13 60 m                            Loppukilpailu
  1. Matias Karjalainen                      RovaLa               8,27 
  4. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               8,65 
  5. Teemu Piuva                             RovaLa               8,85 

P13 600 m                           Loppukilpailu
  3. Janne Turpeenniemi                      RovaLa            1.48,42 
  6. Tommy Piuva                             RovaLa            1.55,96 

P13 Pituus                          Loppukilpailu
  1. Matias Karjalainen                      RovaLa               5,08                 
          4,98  5,08  3,20
  3. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               4,23                 
             -     -  4,23
  4. Teemu Piuva                             RovaLa               4,14                 
          4,14  3,18  4,09

P15 60 m                            Loppukilpailu
  3. Mauri Törmänen                          RovaLa               8,97 

P15 800 m                           Loppukilpailu
  2. Mauri Törmänen                          RovaLa            2.33,83 

M17 800 m                           Loppukilpailu
  1. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.00,79 

M17 Korkeus                         Loppukilpailu
  1. Miika Vaara                             RovaLa                175 
         170 175 181
          XO   O XXX
      
M17 Pituus                          Loppukilpailu
  1. Miika Vaara                             RovaLa               5,41                 
          4,88  5,18  4,89  5,40  5,14  5,41


T9 60 m                             Loppukilpailu
  6. Birgitta Törmänen                       RovaLa              10,84

T9 600 m                            Loppukilpailu
  3. Birgitta Törmänen                       RovaLa            2.15,92 

T11 60 m                            Loppukilpailu
  4. Heidi Törmänen                          RovaLa               9,58 
  5. Meri Taavettila                         RovaLa               9,61 
  6. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa               9,65 
 18. Tuuli Risku                             RovaLa              10,90 
 20. Alexandra Kähkönen                      RovaLa              11,29 
 21. Inka Luosujärvi                         RovaLa              11,70


T11 600 m                           Loppukilpailu
  3. Heidi Törmänen                          RovaLa            2.02,75 
  4. Meri Taavettila                         RovaLa            2.04,95 
  8. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa            2.12,62 

T11 Pituus                          Loppukilpailu
  4. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa               3,83                 
          3,69  3,83  3,72
  6. Meri Taavettila                         RovaLa               3,64                 
          3,50  3,56  3,64
 15. Tuuli Risku                             RovaLa               3,18                 
          2,59  3,18  2,95
 18. Alexandra Kähkönen                      RovaLa               2,90                 
          2,45     -  2,90
 21. Inka Luosujärvi                         RovaLa               2,47                 
          2,47  2,47  2,34
                          
T13 600 m                           Loppukilpailu
  1. Anni Hakola                             RovaLa            1.49,77 

T13 Pituus                          Loppukilpailu
  2. Anni Hakola                             RovaLa               4,05                 
             -  4,05  4,05
                          

T15 60 m                            Loppukilpailu
  2. Noora Ylitervo                          RovaLa               8,88 

T15 800 m                           Loppukilpailu
  1. Johanna Peiponen                        RovaLa            2.31,70 



****************************************************************************

Nordic Cross Country Championships 12.11.2005 in Hamina

MEN_J : 6 km

 (Started: 23, DNF: 0, DQ: 0)

 21.   Peltoniemi Ossi             Rovaniemen Lappi     20.22      +1.53  


****************************************************************************

RDS:n talvisarjajuoksun  2. osakilpailu 5.11.05

P12 2 km 			
7. Hermanni Hakanpää 	RoLa 	 9.36

T 14 2 km 			
1. Anni Hakola 	   	RoLa 	 7.47

P14 2 km 			
4. Leevi Hakanpää 	RoLa 	 9.33

P18 5 km 			
1. Mikko Kelottijärvi 	RoLa 	 17.09 

M20 5 km 			
1. Ossi Peltoniemi 	RoLa 	 16.29 	
2. Toni Nikkeri 	RoLa 	 17.37 

M50 5 km 			
2. Pekka Peltoniemi 	RoLa 	 19.12 	

M75 5 km 			
1. 	Kalevi Kestilä 	RoLa 	 26.58 	

M45 10 km 			
8. Tapani Karjalainen 	RoLa 	 45.59 

N 10 km 			
1. Minna-Maria Kangas 	RoLa 	 38.27 



****************************************************************************
Maastojuoksun PM-katsastus, HEINOLA, Vierumäki 29.10.2005

M19 6 km:
4) Ossi Peltoniemi RovLa 19.51

****************************************************************************
RDS:n talvisarjajuoksun  1. osakilpailu 8.10.05

T16 5 km 			
1. 	Johanna Peiponen 	RoLa 	 18.52 

P16 5 km 			
4. 	Mauri Törmänen 		RoLa 	 20.46

P18 5 km 			
1. 	Mikko Kelottijärvi 	RoLa 	 17.37 

M20 5 km 			
1. 	Ossi Peltoniemi 	RoLa 	 16.45 	
3. 	Tommi Nurmi 		RoLa 	 18.30 

N45 5 km 			
4. 	Lilja Hiltunen 		RoLa 	 28.08 

M50 5 km 			
2. 	Pekka Peltoniemi 	RoLa 	 19.04 

M75 5 km 			
1. 	Kalevi Kestilä 		RoLa 	 26.09

M kunto 5 km 			
1. 	Sakari Törmänen 	RoLa 	 18.59 	

N 10 km 			
1. 	Minna-Maria Kangas 	RoLa 	 38.11 

N kunto 10 km 			
1. 	Aira Peiponen 		RoLa	 49.40  



****************************************************************************
PUNKAHARJUN HALKIJUOKSU 2.10.2005

Naiset 10km
1) 	Minna-Maria Kangas  RoLa	37.25
	

****************************************************************************

20. KouPo-hölkkä Kouvola 25.9.2005

Naiset kilpasarja:
1) 	Minna-Maria Kangas  RoLa 	21.40


****************************************************************************

Kuortaneen maastofinaali 17.-18.9.05

T15 3.3km
1. Johanna Peiponen 	RoLa	13.19

****************************************************************************
Kaiken kansan maastojuoksu RDS 18.9.05 Rovaniemi

M 5.2 km
1. Ossi Peltoniemi	RoLa	18.21
3. Pekka Peltoniemi	RoLa	22.05
 
M70 5.2 km
2. Kalevi Kestilä	RoLa	28.31
 
M kunto 5.2 km
7. Pasi Piirainen	RoLa	23.45
 


****************************************************************************

KLL:n kisat Pellossa

P11 60m
4. Karjalainen Mikko	9.7

P11 Kuula
1. Vitikka Johan	10.34

P11 600m
4. Karjalainen Mikko	1.59,22

T11 600m
3. Törmänen Heidi	2.03,58

T11 60m
5. Turpeenniemi Jenna	10.17

P13 600m
5. Osmanen Tuukka	1.49,72

P13 Kuula
3. Karjalainen Matias	10.61

P13 60m
2. Karjalainen Matias	8.47

P13 Pituus
2. Karjalainen Matias	4.73

T15 800m
1. Peiponen Johanna	2.35,46


****************************************************************************
Ruskamaraton Levi 2005

Maraton 
26. Peltoniemi Pekka	3.44.02

Puolimaraton miehet
11. Luusua Ari		1.22.38
22. Nikkeri Toni	1.27.41
24. Kelottijärvi Mikko	1.27.43

Puolimaraton N50
10. Peiponen Aira	1.50.24

Varttimaraton N
2.  Peiponen Johanna	39.22

****************************************************************************
Veteraanien kansalliset heittokarnevaalit Kiiminki

M70 Kuula
1. Laine Reino	13.99

M70 Kiekko
2. Laine Reino 36,37

****************************************************************************
Maastofinaali Sodankylä 11.9.05

T11 1,5km	
1. Taavettila Meri	6.58

P11 1.5km
4. Vitikka Johan	6.14

P12 3.0km
3. Tuukka Osmanen	11.41 


****************************************************************************

Avoimet veteraanien Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 4.9.2005 Tornio 

Kuula
M50
1. Lauri Vitikka  RoLa		11,78

M70
1. Reino Laine  RoLa		14,17

Keihäs
M70
1.Veikko Kujala  RoLa		39,09

Kiekko
M50
3. Lauri Vitikka  RoLa		33,30

M55
1. Jaakko Metsälehto  RoLa	34,16

M70
1. Reino Laine  RoLa		34,92
3. Veikko Kujala  RoLa		27,67




****************************************************************************

KLL:n SM-kilpailut 4.9.2005, Jyväskylä

T B-sarja 2000 m
  1. Johanna Peiponen    Ounaskosken koulu                6.40,81 



****************************************************************************
Muurolan Piikki (Pm 25km/nuorten pk-kisat)

N 25km
3. Lilja Hiltunen 	RoLa	2.30.44

N 12.5km
1. Aira Peiponen	RoLa	1.03.53

T11 60m
1. Jenna Turpeenniemi	Rola	9.7

P11 60m
2. Mikko Karjalainen	RoLa	10.0

P13 60m
1. Janne Turpeenniemi	RoLa	8.8

T11 600m
1. Jenna Turpeenniemi	Rola	2.18.28

P11 600m
1. Mikko Karjalainen 	RoLa	2.03.18

P13 600m
1. Janne Turpeenniemi	RoLa	1.54.86

Keihäs
P13
1. Matias Karjalainen	RoLa	44.40

****************************************************************************

Ounashölkkä 27.8.05

M 5,5 km.
2. Juho  Hiltunen	RoLa			19.52

M40  5,5 km.
3. Sakari  Törmänen	RoLa			23.13

M70 4 km.	
2: Kalevi  Kestilä	RoLa			21.16

P15  3 km.
4. Mauri  Törmänen	RoLa			11.41

N40  5,5 km.
3. Lilja  Hiltunen	RoLa			32.44

T13  2 km.
1. Anni  Hakola		RoLa			7.20

T9  1 km.
1. Veera  Alajärvi	RoLa			4.46

****************************************************************************

Lapin  Piirin  Rata / Sisukävelyt  25.8.2005   Rovaniemi 

M17:   5000m	1  Mikko Kelottijärvi	RoLa	28.57.0 

T9:       600m	3. Veera  Alajärvi	RoLa	4.20,5


****************************************************************************

Veteraanien yleisurheilun MM-kisat San Sebastian 24.8.05

Kuula M70
3. LAINE REINO  12.75 12.75 13.54 13.75 13.78 13.65 13.78


****************************************************************************

Rovaniemen Kansalliset 24.8.05


M Kuula                             Loppukilpailu
3. Lauri Vitikka                           RovaLa              10,64 
          10,37  10,58  10,64      -  10,48  10,63

M Keihäs                            Loppukilpailu
2. Lassi Vitikka                           RovaLa              40,35 
              -      -  38,15  37,80  40,35  39,70
4. Lauri Vitikka                           RovaLa              38,50 
              -  38,50  35,85  35,75  35,15  35,50

P9 40 m
5. Saku Polvela                            RovaLa               7,90 
9. Jesper Kähkönen                         RovaLa               9,61 

P9 Pituus
7. Saku Polvela                            RovaLa               2,61
          2,61  2,32  2,40

P11 60 m                            Loppukilpailu
4. Johan Vitikka                           RovaLa              10,08 
5. Ville Polvela                           RovaLa              11,14 


P11 600 m                           Loppukilpailu
2. Mikko Karjalainen                       RovaLa             2.10,5 

P11 Pituus                          Loppukilpailu
1. Mikko Karjalainen                       RovaLa               3,82
          3,82     -  3,80
4. Johan Vitikka                           RovaLa               3,27
          3,27  3,20  3,21
5. Ville Polvela                           RovaLa               3,02
          2,97  3,02  2,84

P13 60 m                            Loppukilpailu
2. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               8,71 
4. Tuukka Osmanen                          RovaLa               9,39 
5. Matias Karjalainen                      RovaLa               9,42 

P13 600 m
4. Tuukka Osmanen                          RovaLa             1.52,8 

P13 Pituus
1. Matias Karjalainen                      RovaLa               4,58 +1,4
             -     -     X  4,17  4,58     -
                            +1,5  +1,4      
4. Tuukka Osmanen                          RovaLa               3,93 +2,1 
  3,79 +0,5            3,79  3,93     -     -     -     -
          +0,5  +2,1  

P15 800 m
1. Mauri Törmänen                          RovaLa             2.28,5 

P15 Keihäs
2. Teemu Ollonen                           RovaLa              37,60 
          32,80  34,05  31,80  35,05  35,65  37,60
3. Matias Karjalainen                      RovaLa              36,80 
          36,80  34,40  34,40  34,05  36,05      -
4. Mauri Törmänen                          RovaLa              28,60 
              -      -  24,35      -  28,60      -

M17 Korkeus                         Loppukilpailu
1. Miika Vaara                             RovaLa                170 
         125 160 165 170 175
           O   O   O  XO XXX
3. Lassi Vitikka                           RovaLa                145 
         125 130 135 140 145 150
           O   O   O XXO  XO XXX

Kilpailun ulkopuolella
     Jaakko Metsälehto                       RovaLa                160 
         140 145 160 150 155
           O   O  XO   O XXO


****************************************************************************

Yleisurheilun SM-kilpailut P/T 14-15 Raahe 19.8 - 21.8.05

T15 2000 m                          Loppukilpailu
3. Johanna Peiponen                        RovaLa            7.05,07 

P15 Pituus                          Loppukilpailu
11. Aapo Latvala                            RovaLa           5,52 -1,7 
          5,52  5,25  5,39
          -1,7  -3,0  -2,1


****************************************************************************

SM17-kisat Huittisissa 19. - 21.8.2005

M17 800 m                           Alkuerät
11. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.02,07 


****************************************************************************

M/N 19v. Yleisurheilun SUOMENMESTARUUSKILPAILUT 19.-21.9.2005

M19 800 m                           Alkuerät
2. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.57,80Q

M19 800 m                           Loppukilpailu
4. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.56,45 

****************************************************************************

22-vuotiaiden yleisurheilun SM-kilpailut, Ikaalinen

N22 5000 m                          Loppukilpailu
5. Minna-Maria Kangas                	   RovaLa           18.14,31 

N22 3000 m ej                       Loppukilpailu
2. Minna-Maria Kangas                      RovaLa           11.21,24 

M19 10 000 m kävely                 Loppukilpailu
5. Tommi Nurmi                             RovaLa           53.06,32 



****************************************************************************

RDS-ratajuoksut 10000 m 20.8.2005

N40 10000 m
1. Lilja Hiltunen	RoLa    56:20.2

M40 10000 m
1. Sakari Törmänen pm 2	 RoLa	40:40.1
 
M70 10000 m
2. Kalevi Kestilä	RoLa	56:01.2
 


*****************************************************************************

ATG Helsinki 2005 Olympia Stadion 13.8.2005

Korkeus
M55
1. Jaakko Metsälehto	Finland		156

*****************************************************************************

Sisuhuipentuma 2005
Posion Pyrintö 13-14.8.2005

                                               Seura
Tulos          Tuuli          
P11 150 m
3. Mikko Karjalainen    Rovaniemen Lappi	23,37


P11 600 m
3. Johan Vitikka        Rovaniemen Lappi	2.02,42


P11 Seiväs
1. Mikko Karjalainen    Rovaniemen Lappi	170 


P11 Pituus  -0,9
2. Mikko Karjalainen    Rovaniemen Lappi	3,92


P11 Kolmiloikka
1. Mikko Karjalainen    Rovaniemen Lappi	8,24


P11 Kuula
1. Johan Vitikka        Rovaniemen Lappi	9,94


P11 Kiekko
1. Johan Vitikka        Rovaniemen Lappi	28,75


P11 Keihäs
1. Johan Vitikka        Rovaniemen Lappi	34,68


P12 600 m
3. Tuukka Osmanen       Rovaniemen Lappi      1.50,94


P12 200 m   Tuuli:  1,1
3. Tuukka Osmanen       Rovaniemen Lappi	30,63


P12 1500 m
3. Tuukka Osmanen       Rovaniemen Lappi      5.28,96


P12 Korkeus
1. Tuukka Osmanen       Rovaniemen Lappi	130



P13 200 m    Tuuli: -0,6
1. Matias Karjalainen   Rovaniemen Lappi	27,27



P13 Kuula
1. Matias Karjalainen   Rovaniemen Lappi	10,95


P13 Keihäs
1. Matias Karjalainen   Rovaniemen Lappi	43,34


T13 Kiekko
3. Heidi Vaara          Rovaniemen Lappi	18,41


T13 Keihäs
1. Heidi Vaara          Rovaniemen Lappi	26,22


T15 2000 m
1. Johanna Peiponen     Rovaniemen Lappi      6.49,84


*****************************************************************************

ELOKUUN KISAT 13.8.2005  
Sauvosaaren kenttä, Kemi

M 800 m:
1. Toni Nikkeri	 	RoLa	 2.00,81
2. Mikko Kelottijärvi	RoLa	 2.02,07
 

*****************************************************************************

Vattenfall osa 2, Saarenkylä 11.8.05

M17 Korkeus
1. Miika Vaara			RovanLa		175

P15 Keihäs
1. Teemu Ollonen		RovanLa		37.75

P13 200 m (-1,1)
1. Matias Karjalainen		RovanLa		27,43 (A-lk)
4. Janne Turpeenniemi		RovanLa		29,16

P13 Korkeus
1. Matias Karjalainen		RovanLa		140
2. Tuukka Osmanen		RovanLa		130

P13 Kuula
1. Matias Karjalainen		RovanLa		10.72

P11 60 m aj
2. erä (-1,7)
1. Matias Karjalainen		RovanLa		11,36
2. Johan Vitikka		RovanLa		12,02

3.erä (-1,1)
1. Mikko Karjalainen		RovanLa		23,64

P11 3-loikka
1. Mikko Karjalainen		RovanLa		8.62 (+1,3)

P11 Keihäs
1. Johan Vitikka		RovanLa		34.75 (A-lk)

3.erä (-0,7)
1. Jenna Turpeenniemi		RovanLa		24,59


*****************************************************************************

KARHU-HÖLKKÄ, Ranua 6.8.2005

T13	1km
1. 	Anni Hakola	Rovaniemen Lappi

*****************************************************************************

Finland Junior Games 5.8.2005
Helsinki Olympia Stadion

M17 800 m                           loppukilpailu- final
5. Mikko Kelottijärvi                      Rovaniemen Lappi         2.00,83 

*****************************************************************************

Finland Junior Games 4.8.2005

P13 60 m                            Loppukilpailu
15. Matias Karjalainen                      Rovaniemen Lappi            8,63 

P11 Pituus                          Karsinta
22. Mikko Karjalainen                       Rovaniemen Lappi            3,91

P12 60 m    Loppukilpailu   A-finaali
6. Janne Turpeenniemi                      Rovaniemen Lappi             8,81 

P12 600 m                           Loppukilpailu
10. Janne Turpeenniemi                      Rovaniemen Lappi         1.53,53 

P12 Kolmiloikka                     Loppukilpailu
4. Janne Turpeenniemi                      Rovaniemen Lappi             9,92
             X  9,61  9,70  9,76     X  9,92

M17 800 m
Alkuerät Erä 2                
4. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.00,96q


*****************************************************************************

Finland Junior Games 3.8.2005

P13 Keihäs
1. Matias Karjalainen                      RovaLa               48,90

P13 Pituus
30. Matias Karjalainen                     RovaLa                4,24 +1,2

P11 60 m        Alkuerät
33. Mikko Karjalainen                      Rovaniemen Lappi      9,56

P11 600m	Alkuerät
44. Mikko Karjalainen                      Rovaniemen Lappi   2.09,01

P12 600 m	Alkuerät
8. Janne Turpeenniemi                      Rovaniemen Lappi   1.55,77q

P12 Kolmiloikka Karsinta
6. Janne Turpeenniemi                      Rovaniemen Lappi      9,53                 
             X     X  9,53

T11 60m		Alkuerät
46. Meri Taavettila                        Rovaniemen Lappi      9,94 

T11 600m	Alkuerät
34. Meri Taavettila                        Rovaniemen Lappi   2.12,77

T11 Pituus	Karsinta
42. Meri Taavettila                        Rovaniemen Lappi      3,64

  
*****************************************************************************

Kansalliset *** IX Lapin Leiskautukset
Saarenkylän kenttä 30.7.2005

M 800 m
1. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.56,85

M Korkeus
4. Miika Vaara                             RovaLa                180
         165 170 175 180 185
           O   O   O  XO XXX

P9 40 m
1. Jesper Kähkönen                         RovaLa               7,03

P9 600 m
3. Jesper Kähkönen                         RovaLa            2.24,71

P9 Pituus
4. Jesper Kähkönen                         RovaLa               3,13


P13 60 m
1. Matias Karjalainen                      RovaLa               8,25
5. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               8,77
8. Tuukka Osmanen                          RovaLa               9,30

P13 600 m
2. Tuukka Osmanen                          RovaLa            1.52,43
3. Janne Turpeenniemi                      RovaLa            1.53,22

P13 Pituus
1. Matias Karjalainen                      RovaLa               4,73 +0,6
             -     -  4,48  4,73
                      +4,0  +0,6
2. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               4,62 +1,7
          4,60     X  4,62     X
          +1,0        +1,7      
7. Tuukka Osmanen                          RovaLa               4,07 +1,6
          4,07  3,78  4,03  3,50
          +1,6  +0,5  +1,7  -1,1

P13 Kuula
1. Matias Karjalainen                      RovaLa              10,98
          10,38  10,19      X  10,98

P13 Keihäs
1. Matias Karjalainen                      RovaLa              43,31
          43,31  40,12  42,58  37,94


P15 Keihäs
3. Teemu Ollonen                           RovaLa              34,24
          34,24  34,03  32,85  32,29  30,47  34,24

N 800 m
3. Johanna Peiponen                        RovaLa            2.25,78

T9 40 m
5. Veera Alajärvi                          RovaLa               7,45

T9 Pituus
5. Veera Alajärvi                          RovaLa               2,99
          2,94  2,89  2,99

T11 60 m
3. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa               9,80
16. Alexandra Kähkönen                      RovaLa              11,33

T11 Pituus
5. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa               3,44
          3,40  3,44  3,36
17. Alexandra Kähkönen                      RovaLa               2,70
          2,29  2,70  2,56

T13 600 m
1. Anni Hakola                             RovaLa            1.50,30

T13 60 m aj
2. Anni Hakola                             RovaLa              11,52

T13 Pituus
1. Anni Hakola                             RovaLa               4,06 +1,0
          3,94  4,06     X     X
          +1,1  +1,0 

T13 Keihäs
1. Heidi Vaara                             RovaLa              24,25
          23,21  24,25  23,17      X




*****************************************************************************
Nuorten 17/19 -vuotiaiden PM -kilpailut
Rovaniemi, Keskuskenttä 25.7.2005 

M17 100 m                           Loppukilpailu
2. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa              12,25 
5. Janne Turpeenniemi                      RovaLa              14,15 

M17 800 m                           Loppukilpailu
1. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.19,00 
4. Tuukka Osmanen                          RovaLa            2.42,68 

M17 300 m aj                        Loppukilpailu
1. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa              44,29 
2. Matias Karjalainen                      RovaLa              51,51 

M17 Seiväs                          Loppukilpailu
2. Lassi Vitikka                           RovaLa                260 
         200 220 240 260 280
          XO   O   O XXO XX-
3. Mikko Karjalainen                       RovaLa                170 
         140 150 160 170 175
           O XXO   O   O XXX

M17 Kolmiloikka                     Loppukilpailu
1. Matias Karjalainen                      RovaLa              10,20 +1,8            
             - 10,11 10,20
                +0,7  +1,8
2. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               9,77 +1,3            
          9,52     -  9,77
          +1,9        +1.3

M17 Kiekko                          Loppukilpailu
2. Lassi Vitikka                           RovaLa              30,19 
          30,19  28,38  28,77      -

M17 Keihäs                          Loppukilpailu
1. Lassi Vitikka                           RovaLa              42,64 
          42,56  40,71  42,64  42,40
2. Matias Karjalainen                      RovaLa              32,55 
              -  31,35  32,55      -

M19 100 m                           Loppukilpailu
1. Toni Nikkeri                            RovaLa              12,02 
2. Ossi Peltoniemi                         RovaLa              12,32 

M19 400 m                           Loppukilpailu
1. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.11,28 
2. Ossi Peltoniemi                         RovaLa            1.17,72 

M19 1500 m                          Loppukilpailu
1. Tommi Nurmi                             RovaLa             7.45,7 

M19 2000 m ej                       Loppukilpailu
1. Ossi Peltoniemi                         RovaLa            6.52,61 

M19 110 m aj                        Loppukilpailu
1. Tuukka Haaranen                         RovaLa              20,80 
2. Tommi Nurmi                             RovaLa              22,14 

M19 Seiväs                          Loppukilpailu
1. Tommi Nurmi                             RovaLa                220 
         140 160 180 200 220 240
           O   O   O XXO   O XXX
2. Tuukka Haaranen                         RovaLa                160 
         140 160 180 200
          XO  XO XX-   X

M19 Kolmiloikka                     Loppukilpailu

1. Jussi Sirviö                            RovaLa              11,82 -0,3            
         11,00 11,26 11,37 11,82
          +0,8  +0,8  +1,4  -0,3
2. Jyri Memonen                            RovaLa              11,70 +1,6            
         11,31 11,32 11,70 11,55
          +1,4  +0,6  +1,6  +0,8
3. Tuukka Haaranen                         RovaLa              10,29 +0,7            
         10,07     -  9,80 10,29
          +2,0        +1,6  +0.7

M19 Kiekko                          Loppukilpailu

1. Jussi Sirviö                            RovaLa              26,78 
              -  26,78  26,56      -
2. Jyri Memonen                            RovaLa              18,54 
              -      -  18,54      -

M19 Keihäs                          Loppukilpailu

1. Jyri Memonen                            RovaLa              40,71 
          38,54  40,71  38,28  36,94
2. Jussi Sirviö                            RovaLa              39,28 
              -  37,52  38,71  39,28

N17 100 m                           Loppukilpailu
9. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa              16,14 

N17 800 m                           Loppukilpailu
1. Johanna Peiponen                        RovaLa            2.28,24 
2. Anni Hakola                             RovaLa            2.31,26 

N17 1500 m ej                       Loppukilpailu
1. Anni Hakola                             RovaLa             6.15,2 

N17 300 m aj                        Loppukilpailu
1. Anni Hakola                             RovaLa              55,31 

N17 Kiekko                          Loppukilpailu
5. Heidi Vaara                             RovaLa              16,07 

N17 Keihäs                          Loppukilpailu
4. Heidi Vaara                             RovaLa              18,69 

N19 Kiekko                          Loppukilpailu
1. Hanne Ilvonen                           RovaLa              21,85 

N19 Keihäs                          Loppukilpailu
2. Hanne Ilvonen                           RovaLa              19,98 


Nuorten 17/19 -vuotiaiden PM -kilpailut
Rovaniemi, Keskuskenttä 25.7.2005 


M17 300 m                           Loppukilpailu
2. Matias Karjalainen                      RovaLa              45,12 
3. Janne Turpeenniemi                      RovaLa              47,00 

M17 3000 m                          Loppukilpailu
3. Lassi Vitikka                           RovaLa            10.27,3 

M17 Korkeus                         Loppukilpailu
1. Miika Vaara                             RovaLa                175 
         160 165 170 175 181
           O   O XXO   O XXX

M17 Pituus                          Loppukilpailu
2. Miika Vaara                             RovaLa               5,22 +0,4            
          4,49  5,17  5,22     -
          -0,7  -2,0  +0,4      
4. Matias Karjalainen                      RovaLa               4,70 -0,4            
          4,70  3,98  4,31  4,44
          -0,4  -0,7  -1,2  -1,3
5. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               4,52 -1,4            
          4,52  4,28  4,29     -
          -1,4  -0,8  -1,6      
6. Mikko Karjalainen                       RovaLa               3,79 -2,1            
          3,54  3,64  2,82  3,79
          -0,5  -0,8  +0,1  -2,1

M17 Kuula                           Loppukilpailu
2. Lassi Vitikka                           RovaLa              11,96 
          11,55  11,95      -  11,96


M17 Moukari                         Loppukilpailu
2. Lassi Vitikka                           RovaLa              21,57 
          19,40  21,57  21,42      -


M19 200 m                           Loppukilpailu
1. Toni Nikkeri                            RovaLa              25,53 
2. Ossi Peltoniemi                         RovaLa              25,79 

M19 400 m aj                        Loppukilpailu
1. Jyri Memonen                            RovaLa            1.09,23 
2. Tommi Nurmi                             RovaLa            1.15,77 

M19 Korkeus                         Loppukilpailu
1. Jyri Memonen                            RovaLa                155 
         125 130 135 140 145 150 155 160
           O       O   O   O   O  XO XXX
2. Ossi Peltoniemi                         RovaLa                150 
         125 130 135 140 145 150 155
           O       O  XO  XO   O XXX

M19 Pituus                          Loppukilpailu
1. Jussi Sirviö                            RovaLa               5,32 -0,3            
          5,19  4,90  4,40  5,32
          -1,6  -0,8  -0,4  -0,3
2. Tommi Nurmi                             RovaLa               5,04 -1,0            
          5,04  4,99  4,98     -
          -1,0  -1,5  -0,5      

M19 Kuula                           Loppukilpailu
1. Jussi Sirviö                            RovaLa              11,44 
          10,48  11,44      -      -
2. Toni Nikkeri                            RovaLa               9,50 
           9,36   9,50   9,48      -
3. Jyri Memonen                            RovaLa               7,60 
           7,60   7,44      -      -

M19 Moukari                         Loppukilpailu
1. Jussi Sirviö                            RovaLa              22,42 
              -  19,30  22,42      -
2. Tommi Nurmi                             RovaLa              14,48 
          14,48      -      -      -


N17 3000 m                          Loppukilpailu
1. Johanna Peiponen                        RovaLa            11.05,2 
2. Anni Hakola                             RovaLa            11.25,8 


        
N17 Pituus                          Loppukilpailu
5. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa               3,46 -0,4            
          3,19  3,46  3,42  3,35
          -1,0  -0,4  -1,8  -0,2
        

N17 Kuula                           Loppukilpailu
4. Heidi Vaara                             RovaLa               5,69 
           5,12   5,69   5,60   5,57


N19 Korkeus                         Loppukilpailu
     Hanne Ilvonen                           RovaLa                DNS 
        
N19 Kuula                           Loppukilpailu
2. Hanne Ilvonen                           RovaLa               7,44 
           7,02   7,44   7,40   7,38

N19 Moukari                         Loppukilpailu
2. Hanne Ilvonen                           RovaLa              19,15 
          17,37      -  16,42  19,15



*****************************************************************************

Pk-heittokisat 19.07.2005 Posio 

P13 Kuula 
1. Matias Karjalainen RovaLa 11,32

P13 Kiekko 
1. Matias Karjalainen RovaLa 28,46

P13 Keihäs 
2. Matias Karjalainen RovaLa 41,95


*****************************************************************************

Rovaniemi Maraton 16.7.2005

N50-21KM 21,100 m
2. Aira Peiponen	RoLa 		01:58:04  	
			
N-10KM 10,000 m
1. Johanna Peiponen 	RoLa 		00:44:45 		

M45-42KM 42,195 m
4. Tapani Karjalainen 	RoLa 		03:25:26

P 15 MINI-2KM 400m m
1. Mauri Törmänen 	Rola 		00:08:02 			

T 11 MINI-2KM 400m m
1. Meri Taavettila 	RoLa 		00:08:42


*****************************************************************************
Urjala, kans. Varstakisat 16.7.2005

M 800 m
1. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.58,39


*****************************************************************************

Eura, pk Pyhäjärvi Games 11.7.05

P9 40 m
1. erä
2. Jesper Kähkönen RovanLa 7,00 


P9 Pallo 
3. Jesper Kähkönen RovanLa 29,60 


T11 60 m 2.erä
5. Alexandra Kähkönen RovanLa 11,23 


T11 Kuula
20. Alexandra Kähkönen RovanLa 3,98 


*****************************************************************************

Lapin piirin pitkät ratamatkat
Rovaniemi, Keskuskenttä
14.7.2005

P9 600 m                            
4. Mika Törmänen                           RovaLa             2.46,1 

P11 600 m                           
2. Mikko Karjalainen                       RovaLa             1.59,6 
3. Johan Vitikka                           RovaLa             2.02,6 

P12 1500 m                          
3. Janne Turpeenniemi                      RovaLa             5.30,9 
4. Tuukka Osmanen                          RovaLa             5.38,0 

M17 3000 m                          
1. Lassi Vitikka                           RovaLa            11.41,8

T9 600 m                            
1. Birgitta Törmänen                       RovaLa             2.32,1 
3. Veera Alajärvi                          RovaLa             2.40,4 
4. Kaisa Päkkilä                           RovaLa             2.53,9 
5. Tinja Oikarinen                         RovaLa             2.57,9 

T10 600 m                           
2. Jenna Turpeenniemi                      RovaLa             2.22,7

T11 600 m                           
1. Meri Taavettila                         RovaLa             2.05,4 
4. Tuuli Risku                             RovaLa             2.14,0 

T13 1500 m                          
1. Anni Hakola                             RovaLa             5.17,8 

T15 2000 m                          
1. Johanna Peiponen                        RovaLa             6.56,0 


*****************************************************************************
Orivesi, veteraanien kans. Kilpailut 13.7.2005

M70 Kuula
1) Aittaniemi Armas Rovaniemen Lappi 11,51 

*****************************************************************************

Nokia, kans. kilpailut 13.7.2005

M 800 m
6. Ossi Peltoniemi                         1986 RovaLa            2.02,63

*****************************************************************************

Pk- ja pitäjänmest.kilp 12.07.05 Posio

P15 Pituus
1. Aapo Latvala Rovaniemen Lappi 554 

*****************************************************************************

Songan ympärijuoksu 9.7.05

T13 1,5 km
1. Anni Hakola  	RoLa 	7.35

T15 1,5 km 
1. Johanna Peiponen	RoLa	7.11

N40 11,5 km
5. Lilja Hiltunen	RoLa	67.18

N50 11,5 km
3. Aira Peiponen	RoLa	64.52

M70 5 km
2. Kalevi Kestilä	RoLa	27.24


*****************************************************************************

SM-viestit 2005 Lahti

M19 3x800 m: 
2) RovLa 5.55,66 (Ossi Peltoniemi, Mikko Kelottijärvi, Toni Nikkeri)

*****************************************************************************

Veteraaniyleisurheilun PM-kisat Norjan Brumunddalissa 30.6. - 3.7.2005.

M 70  Kiekko				
4. Reino Laine	FIN	35,82		 	

M 70  Kuula	
1. Reino Laine	FIN	13,85

*****************************************************************************

Rovaniemi/S, pm-kilpailut 4.-5.7.2005

M 200 m
A-erä +1,7
2.	Toni Nikkeri RovanLa 23.51
3.	Ossi Peltoniemi RovanLa 24.12
B-erä +1,1
4.	Matias Karjalainen RovanLa 26.87

M 800 m
1.	Mikko Kelottijärvi RovanLa 2.00,01

M 400 m aj
2.	Tuukka Haaranen RovanLa 67,3h

M Korkeus
1.	Miika Vaara RovanLa 178

M Pituus
5.	Matias Karjalainen RovanLa 469 +1,8

M Kiekko
5.	Lassi Vitikka		RovanLa		26.38
6.	Lauri Hyykoski		RovanLa		25.02

M Kuula
2.	Lauri Vitikka 		RovanLa 11.10
4.	Lassi Vitikka 		RovanLa 9.14

M Moukari
2.	Tuukka Haaranen RovanLa 21.79

N 200 m +2,0
5.	Henna Kehus RovanLa 31.99

N 800 m
1.	Anni Hakola RovanLa 2.31,93
3.	Jenny Raappana RovanLa 2.49,08

Ti 5.7.05

M 100 m +1,9
+1,1
5.	Matias Karjalainen RovanLa 13.31
7.	Janne Turpeenniemi RovanLa 14.10

M 400 m
A-erä
1.	Toni Nikkeri RovanLa 51.55
2.	Mikko Kelottijärvi RovanLa 52.59
4.	Ossi Peltoniemi RovanLa 53.65

M 1500 m
2.	Tommi Nurmi RovanLa 4.47,89
3.	Lassi Vitikka RovanLa 5.00,10

M Kiekko
5.	Lassi Vitikka RovanLa 26.38
6.	Lauri Hyykoski RovanLa 25.02

M Keihäs
2.	Tommi Nurmi RovanLa 44.41
4.	Lassi Vitikka RovanLa 42.24
5.	Lauri Vitikka RovanLa 37.71

N 1500 m
1.	Anni Hakola RovanLa 5.15,56

*****************************************************************************
Sisuottelut 2.7.05 Rovaniemi

3-ottelu
T10 1. 	Jenna Turpeenniemi 631

T12 2. 	Meri Taavettila 685

P11 1. 	Johan Vitikka 842
    2. 	Mikko Karjalainen 827
   10. 	Ville Polvela  458

4-ottelu
P12 1. Tuukka Osmanen  1175
	
T13 1. Anni Hakola  1311
    3. Henna Kehus   401

P13 2. Matias Karjalainen 1690

*****************************************************************************

Kalottiottelu 2.-3.7.05, Tromsa, Norja

M korkeus
5. Miika Vaara	RoLa	1.80m

M 800m
2. Toni Nikkeri RoLa	1.56,56

M 1500m
6. Ossi Peltoniemi RoLa	4.30.42

M 4 x 400m viesti
3. (Kokkonen,Leinonen,Nikkeri(Rola),Peltoniemi(RoLa)


*****************************************************************************

Kauhava, kävelykarnevaalit 3.7.2005

M 10000 kävely
  7.  Tommi  Nurmi  Rovaniemen Lappi  53.28,30 

*****************************************************************************

Kauhava, kävelykarnevaalit 30.6.2005

M19 5000 m kävely
4. Tommi Nurmi Rovaniemen Lappi 24.42,40


*****************************************************************************

Pm-viestit 30.6.05 Saarenkylä

4 x 100maj
M 17
1. RoLa  1.27,19  Janne Kangas, Lauri Hyykoski, Lassi Vitikka, Miika Vaara

4 x 100m
M 17
2. RoLa  54,00    Matias Karjalainen, Janne Turpeenniemi, Miika Vaara, 
		  Janne Kangas
N 17             
RoLa     59,14    Henna Kehus, Meri Taavettila, Anni Hakola, 
		  Jenna  Turpeenniemi

M 19
1. RoLa  52,10    Tuukka Haaranen, Johan Vitikka, Ossi Peltoniemi, 
		  Toni Nikkeri

4 x 300m
M 17
2. RoLa  2.55.75  Mikko Kelottijärvi, Matias Karjalainen, Janne Turpeenniemi,
		  Lauri Hyykoski

N 17
1. RoLa  3.31,35  Johanna Peiponen, Anni Hakola, Jenna Turpeenniemi, 
		  Meri Taavettila

4 x 400m
M 19
1. RoLa  4.07,22  Tuukka Haaranen, Toni Nikkeri, Ossi Peltoniemi, 
		  Juho Hiltunen

3 x 800m
N 17
1. RoLa  8.14,12  Johanna Peiponen,  Meri Taavettila, Anni Hakola 

3 x 800m
M 17
1. RoLa  7.32,30  Mikko Kelottijärvi, Mikko Karjalainen, Lassi Vitikka

M 19
1. RoLa  6.45,51  Juho Hiltunen, Tuukka Haaranen, Ossi Peltoniemi


*****************************************************************************

22. NUORISOKANSALLISET JUHANNUSKISAT Posio 24.6.2005

P11 60 m 
5. Mikko Karjalainen Rovaniemen Lappi 9,71 

P11 600 m 
5. Mikko Karjalainen Rovaniemen Lappi 2.00,84 

P11 Pituus 
3. Mikko Karjalainen Rovaniemen Lappi 3,92 

P11 Keihäs 
4. Mikko Karjalainen Rovaniemen Lappi 19,38 

P13 60 m 
Tuuli: -1,9 
2. Matias Karjalainen Rovaniemen Lappi 8,21 
7. Janne Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 8,78 
10. Tuukka Osmanen Rovaniemen Lappi 9,09 

P13 600 m 
5. Janne Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 1.50,94 
7. Tuukka Osmanen Rovaniemen Lappi 1.52,69

P13 Pituus 
2. Matias Karjalainen Rovaniemen Lappi 4,80 +1,1 
6. Janne Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 4,45 +2,5 
11. Tuukka Osmanen Rovaniemen Lappi 3,70 +1,3 

P13 Keihäs 
1. Matias Karjalainen Rovaniemen Lappi 44,77 

P15 Keihäs 
2. Teemu Ollonen Rovaniemen Lappi 35,12 

T11 60 m 
6. Jenna Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 9,77 

T11 600 m 
1. Meri Taavettila Rovaniemen Lappi 2.03,27 
8. Jenna Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 2.17,58 

T11 Pituus 
4. Meri Taavettila Rovaniemen Lappi 3,64 
9. Jenna Turpeenniemi Rovaniemen Lappi 3,21 

T13 60 m 
4. Anni Hakola Rovaniemen Lappi 9,27 

T13 600 m 
2. Anni Hakola Rovaniemen Lappi 1.48,56 

T13 Pituus 
3. Anni Hakola Rovaniemen Lappi 4,02 +0,5

T15 800 m 
1. Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi 2.31,15 


*****************************************************************************
Pudasjärvi, Pohjantähtigames 23.6.2005

M 800 m 
3. Toni Nikkeri RovLap 1.58,11 
4. Ossi Peltoniemi RovLap 1.59,25 
6. Mikko Kelottijärvi RovLap 2.00,62


*****************************************************************************
Moniottelujen Lapin pm-kisat 20.-21.6.05 Rovaniemi

M17 10-ottelu 
3) Lassi Vitikka  RoLa 3983
4) Lauri Hyykoski Rola 3387


*****************************************************************************
Veteraaniyleisurheilun SM-kisat 17-19.6.2005 Kalajoki


M70 Kuula
1. Reino Laine    Rovaniemen Lappi     13,67

M50 Kuula
4. Lauri Vitikka  Rovaniemen Lappi     12,41

M70 Kiekko
3. Reino Laine    Rovaniemen Lappi     36,00



*****************************************************************************
Riihimäki, Häme Games 18.6.2005

N 10 000 m
2. Minna-Maria Kangas                      RovaLa           38.25,40 


*****************************************************************************
Tornio, Rajakisat 18.6.2005

P15 keihäs
2 Matias Karjalainen RovanLa 39,96

P13 60 m
1 Matias Karjalainen RovanLa 8,24

P13 600 m 
2 Janne Turpeenniemi RovanLa 1.48,94
5 Tukka Osmanen RovanLa 1.52,07

P11 60 m (-0,3) 
4 Mikko Karjalainen RovanLa 9,69

P11 600 m 
2 Mikko Karjalainen RovanLa 2.01,33

N 800 m 
2 Johanna Peiponen RovanLa 2.30,55

T11 60 m (0,0) 
4 Jenna Turpeenniemi RovanLa 9,85

T11 600 m 
7 Jenna Turpeenniemi RovanLa 2.14,92



*****************************************************************************
Maastojuoksut 18.6.2005  Viirin Viri, Vanttauskoski

T 13v  matka 2km
1. Anni Hakola	Rola	7.43

*****************************************************************************
Kauhava, nuorten eliittikisat 16.6.2005

M19 5000 m kävely
 2. Tommi Nurmi Rovaniemen Lappi 23.42,79 


*****************************************************************************

Leppävirta, TULn aluemestaruuskilpailut 11.6.2005

N 5000 m 
1) Minna-Maria Kangas RovanLa 17,59,63

*****************************************************************************

XIII  MUUROLA-MAASTOT 2005-06-11

Sarja  T9.  1 km.
1.   Birgitta  Törmänen	 	RoLa	4.41

Sarja  P9.  1 km.		
3   Mika  Törmänen		RoLa	5.13

Sarja  T11.  2 km.
1.   Meri  Taavettila		RoLa	9.05
2.   Jenna  Turpeenniemi	RoLa	12.14
3.   Heidi  Törmänen		RoLa	14.02


Sarja  T13.  2 km.
1.   Anni  Hakola		RoLa	7.57

Sarja  P13.  2 km.	
1.   Janne  Turpeenniemi	RoLa	8.41


Sarja  P15.  3 km.		
2.  mauri  Törmänen		RoLa	13.17

Sarja  M:    6 km.
1.  Sakari  Törmänen		RoLa	24.03


*****************************************************************************

Sisuviestien tulokset 9.6.2005

T9  4 x 40m	
4. RoLa			34.09
Birgitta Törmänen, Veera Alajärvi, Kaisa Päkkilä, Tinja Oikarinen

P9  4 x 40m
9. RoLa			34.79
Saku Polvela, Jesper Kähkönen, Harri Niskanen, Tuomas Notko


T 11 4 x 50m
6. RoLa			35.13
Heidi Törmänen, Jenna Turpeenniemi, Meri Taavettila, Inka Luosujärvi

P 11 4 x 50m
4. RoLa			34.88
Johan Vitikka, Mikko Karjalainen, Ville Polvela, Petri Niskanen

T 13 4 x 100m
3. RoLa			1.01.42
Eeva-Maria Heikkilä, Jenny Raappana, Anni Hautaniemi, Anni Hakola

P 13 4 x 100m
4. RoLa			59.51
Janne Turpeenniemi, Matias karjalainen, Henry Niskanen, Teemu Piuva

T 15 4 x 100m
2. RoLa			58.37
Johanna Peiponen, Henna Kehus, Noora Ylitervo, Anne Päiveröinen

P 15 4 x 100m
2. RoLa			57.16
Mauri Törmänen, Juho Päkkilä, Kalle Kelottijärvi, Miika Piuva

T 11 4 x 600m
1. RoLa			8.56.21
Heidi Törmänen, Meri Taavettila, Inka Luosujärvi, Laura Hautaniemi

P 11 4 x 600m
2. RoLa			9.06.89
Johan Vitikka, Mikko Karjalainen, Hermanni Hakanpää, Petri Niskanen

T 13 4 x 600m
1. RoLa			8.28.67
Eeva-Maria Heikkilä, Jenny Raappana, Anni Hautaniemi, Anni Hakola

P 13 4 x 600m
5. RoLa			8.19.83
Janne Turpeenniemi, Kalle Kelottijärvi, Matias Karjalainen, Miika Piuva


*****************************************************************************
Vattenfall Seuracup 6.6.2005

M17 800 m
3. Lassi Vitikka RovaLa 2.38,2h

M17 Pituus
4. Miika Vaara RovaLa 525 -0,4

M17 Kuula
2. Lassi Vitikka RovaLa 10.77

P15 800 m
1. Mauri Törmänen RovaLa 2.35,4h

P13 60 m
1. erä +1,1
1. Matias Karjalainen RovaLa 8,3h
4. Janne Turpeenniemi RovaLa 8,6h

P13 600 m
4. Tuukka Osmanen RovaLa 1.55,4h
5. Leevi Hakanpää RovaLa 2.20,0h

P13 Kolmiloikka
1. Matias Karjalainen RovaLa 10.42 -0,9
2. Janne Turpeenniemi RovaLa 9.17 -1,0
5. Tuukka Osmanen RovaLa 8.34 -0,9

P13 Keihäs
1. Matias Karjalainen RovaLa 54.82
4. Henry Niskanen RovaLa 18.03

P13 4 x 100 m
1. Rovaniemen Lappi 58,7h
Janne Turpeenniemi, Tuukka Osmanen, Henry Niskanen, Matias Karjalainen

P11 60 m
1. Mikko Karjalainen RovaLa 9,3h
2. Johan Vitikka RovaLa 9,6h
3. Ville Polvela RovaLa 10,7h
4. Saku Polvela RovaLa 10,9h

P11 600 m
2. Mikko Karjalainen RovaLa 2.11,0h
3. Petri Niskanen RovaLa 2.18,1h
4. Hermanni Hakanpää RovaLa 2.34,2h

P11 Pituus
1. Mikko Karjalainen RovaLa 393 +1,3
6. Hermanni Hakanpää RovaLa 308 +1,0
7. Ville Polvela RovaLa 298 +0,2
10. Petri Niskanen RovaLa 290 +1,5
13. Saku Polvela RovaLa 256 +1,6

P11 Kuula
1. Johan Vitikka RovaLa 8.94

P11 4 x 50 m
2. Rovaniemen Lappi 37,4h
Johan Vitikka, Mikko Karjalainen, Ville Polvela, Petri Niskanen

T15 800 m
1. Johanna Peiponen RovaLa 2.30,7h

T13 60 m
1. erä +1,1
3. Anni Hakola RovaLa 9,4h

2. erä +0,9
2. Henna Kehus RovaLa 9,2h
3. Jenny Raappana RovaLa 9,2h
6. Meri Taavettila RovaLa 9,9h

T13 600 m
1. Anni Hakola RovaLa 1.51,6h
3. Meri Taavettila RovaLa 2.13,1h

T13 Kolmiloikka
1. Anni Hakola RovaLa 8.79 -0,7
5. Meri Taavettila RovaLa 7.45 -2,7

T13 Keihäs
1. Heidi Vaara RovaLa 21.72

T13 4 x 100 m
2. Rovaniemen Lappi 1.01,5h
Meri Taavettila, Jenny Raappana, Henna Kehus, Anni Hakola

T11 60 m
1. erä +2,3
1. Heidi Törmänen RovaLa 9,5h
2. Jenna Turpeenniemi RovaLa 9,6h
4. Veera Alajärvi RovaLa 11,3h
5. Birgitta Törmänen RovaLa 11,3h

T11 600 m
1. Birgitta Törmänen RovaLa 2.15,0h

T11 Pituus
5. Jenna Turpeenniemi RovaLa 337 +0,8
9. Veera Alajärvi RovaLa 313 +0,2
12. Birgitta Törmänen RovaLa 300 +1,2

T11 4 x 50 m
1. Rovaniemen Lappi 36,1h
Heidi Törmänen, Jenna Turpeenniemi, Birgitta Törmänen, Veera Alajärvi




*****************************************************************************

Lapin pm- ja juoksukoulumaastot 28.5.2005 Sodankylä

T9
1. 	Birgitta Törmänen RovL 06.12,0

P9
4.	 Mika Törmänen RovL 06.59,0

T11
1.	 Meri Taavettila RovL 05.11,0
3.	 Heidi Törmänen RovL 05.39,0

P11
2.	 Johan Vitikka RovL 05.01,0
5.	 Mikko Karjalainen RovL 05.15,0

P12
4.	 Tuukka Osmanen RovL 10.53,0

P13
5.	 Matias Karjalainen RovL 11.23,0

T15
1.	 Johanna Peiponen RovL 09.36,0

P15
3.	 Mauri Törmänen RovL 10.10,0

Naiset
2.	 Aira Peiponen RovL 13.06,0

M17
1.	 Mikko Kelottijärvi RovL 18.57,0

M19
1.	 Tommi Nurmi RovL 17.54,0
2. 	Juho Hiltunen RovL 17.57,0
3. 	Toni Nikkeri RovL 18.55,0

M35
1.	 Sakari Törmänen RovL 20.24,0



*****************************************************************************
PIELISJUOKSU NURMES 22.5.2005

Naiset, 

4 km: 1) Minna-Maria Kangas 22 RovLa 15.19

*****************************************************************************

XIV MINIVIESTI 22.05.2005 Ruona

2. Rovaniemen Lappi I 22.18   
Meri Taavettila 4.13, Johan Vitikka 3.49, Anni Hakola 3.30, 
Matias Karjalainen 3.42, Johanna Peiponen 3.29, Mauri Törmänen 3.35

5. Rovaniemen Lappi II           23.59
Tuuli Risku 4.22, Mikko Karjalainen 3.53, Jenny Raappana 4.09, Tuukka
Osmanen 3.51, Eveliina Rautiainen 4.01, Aapo Latvala 3.43


*****************************************************************************

KANS. MAANTIEJUOKSUT 22.05.2005 Ruona

T 11 1km
2. Heidi Törmänen               RovanLa          4.22
4. Birgitta Törmänen            RovanLa          4.39

P 13  3km
3. Janne Turpeenniemi  		RovanLa          12.52
4. Tuukka Osmanen      		RovanLa          12.53

T 13  3 km
1. Anni Hakola             	RovanLa          12.07

P 15  3km
2. Mauri Törmänen              	RovanLa          13.45
3. Aapo Latvala                 RovanLa          13.45,5

T 15  3km
1. Johanna Peiponen             RovanLa          11.33

M  5km
1. Sakari Törmänen              RovanLa          19.24

Puolimaraton
NAISET
2. Aira Peiponen           RovanLa             1.59.15


*****************************************************************************

21.5.2005 Katujuoksu 11km (Joensuu Maraton)

1. Minna-Maria Kangas Rovaniemen Lappi

*****************************************************************************

SM-Maastot 2005 Varkaus 15.5.05

M17 4 km:
26. Mikko Kelottijärvi Rovaniemen Lappi  14.08  

N22 4 km:
5. Minna-Maria Kangas Rovaniemen Lappi  15.08  

M19 6 km:
9. Ossi Peltoniemi Rovaniemen Lappi  20.30 
19. Tommi Nurmi Rovaniemen Lappi  21.08 
21. Juho Hiltunen Rovaniemen Lappi  21.18 
29. Toni Nikkeri Rovaniemen Lappi  22.04  

*****************************************************************************

XXXII URKIN URA PIELAVESI 7.5.2005

Naiset, 5 km: 
1) Minna-Maria Kangas RovLa 17.03

*****************************************************************************

Pm- JA JUOKSUKOULUN MAANTIEJUOKSUT 5.5.2005 RANUALLA

T 10 v. 1 km 
2.  Tuuli Risku  RoLa   3.47

T 11v. 1 km 
1.  Meri Taavettila RoLa 3.29
 
P 11v. 1 km
1.  Johan Vitikka   RoLa 3.20
 
P 12 v. 2 km 
3. Tuukka Osmanen   RoLa 7.34
 
T 13 v. 2 km
1. Anni Hakola  RoLa 6.58

T 15 v. 2 km 
1. Johanna Peiponen RoLa 6.29
 
P 15 v. 3 km 
4. Mauri Törmänen RoLa 11.46
 
M 17v. 5 km 
1. Mikko Kelottijärvi RoLa 16.18
 
M 19v. 5 km 
1. Ossi Peltoniemi RoLa 15.31
2. Tommi Nurmi     RoLa 15.36
3. Toni Nikkeri    RoLa 16.16
4. Juho Hiltunen   RoLa 16.17
 
N 5 km 
1. Minna-Maria Kangas RoLa 17.04
4. Aira Peiponen RoLa  23.16
 
M 70 v. 3 km 
3. Kalevi Kestilä RoLa 14.37
 

*****************************************************************************

Vappuhölkkä 1.5.2005 (Lohijärven Kuohun)

5 km 
6. Minna Maria Kangas	Rola     18.23


*****************************************************************************
Helsinki, SM-tiekävelyt 24.4.2005

M19 20 km kävely

5. 	Tommi Nurmi 	RovanLa 	1.56.16

*****************************************************************************

Maaninka-hölkkä 24.4.2005

N 5km	2) Minna-Maria Kangas			RoLa			18.20	

*****************************************************************************

Lapin Lenkki 24.4.2005 Rovaniemi (Rovaniemen Lappi)


M 7,5 km.	2)   Ossi  Peltoniemi		RoLa			24.55
		4)   Toni  Nikkeri		RoLa			26.15

M40  7,5 km.	7)   Sakari  Törmänen		RoLa	         	28.13
		8)   Tapani  Karjalainen	RoLa			28.28

M70  3,7 km.	3)   Kalevi  Kestilä		RoLa			18.11 

M17  7,5 km.	1)   Mikko  Kelottijärvi	RoLa			26.16 

P15   3,7 km.	1)   Mauri  Törmänen		RoLa			15.17

P13   3,7 km.	1)   Janne  Turpeenniemi	RoLa			15.38
		2)   Tuukka  Osmanen		RoLa			15.41
	
P11  2 km.	4)   Heikki  Hast		RoLa			10.29

P7  1 km.	1)   Mika  Törmänen		RoLa			6.08

N40 7,5 km.	5)  Lilja  Hiltunen		RoLa			38.08

T15  3,7 km.	1)  Johanna  Peiponen		RoLa			13.25
	
T13  3,7 km.	1)  Anni  Hakola		RoLa			14.04

T11  2 km.	1)  Meri  Taavettila		RoLa			9.58

T9  1 km.	1)  Birgitta  Törmänen		RoLa			5.44

Kuntoilijat 7,5 km.
		2)  Kari  Hiltunen		RoLa			31.13
		6)  Aira  Peiponen		RoLa			36.57


************************************************************************** 

RDS talvisarjajuoksu 16.4.2005

T8 1 km   
1. Birgitta Törmänen RoLa  5.17

 
P8 1 km
6. Mika Törmänen RoLa  5.40
 
T10 2 km   
3. Heidi Törmänen RoLa  11.13
 
    
P10 2 km   
2. Hermanni Hakanpää RoLa  10.24
 

P12 2 km   
5. Leevi Hakanpää RoLa  10.22
 

P14 2 km   
4. Mauri Törmänen RoLa  8.14
 

T16 5 km   
1. Johanna Peiponen RoLa  19.30 

    
P16 5 km   
3. Mikko Kelottijärvi RoLa  18.07 
    
    
P18 5 km   
1. Toni Nikkeri RoLa  17.28 


N kunto 5 km   
2. Aira Peiponen RoLa  25.56 


N40 5 km   
3. Lilja Hiltunen RoLa  26.32 


M kunto 5 km   
2. Sakari Törmänen RoLa  19.08 
19. Kari Hiltunen RoLa  23.37 


M45 10 km   
7. Tapani Karjalainen RoLa  40.31 

**************************************************************************

SM-MAANTIEJUOKSU 2005   HÄMEENLINNA  02.04.2005

M19  10 km   
6.   Ossi Peltoniemi        RovLa                     34.57   


M17  10 km
21   Mikko Kelottijärvi     RovLa                     38.20


**************************************************************************

Kuortaneen Hallitonnit 17.3.05

T15 1000 m
1. Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi 3.08,86


******************************************************************************

Tampere Junior Indoor Games, 5 - 6.3.2005 P15-P11

P15 60 m           
Alkuerät

Erä 5                
  2. Aapo Latvala                            RovaLa               7,80 

P15 Pituus    
  4. Aapo Latvala                            RovaLa               5,68                 
          4,37  5,07     X  5,68

***************************************************************************

RDS talvisarjajuoksu 5.3.2005

P12 2km
2. Hermanni Hakanpää RoLa  10.15

P16 5 km   
1. Mikko Kelottijärvi RoLa  19.13

P18 5 km   
1. Toni Nikkeri RoLa  19.12
 
N40 5 km   
2. Lilja Hiltunen RoLa  28.49
 
M45 10 km
6. Tapani Karjalainen RoLa  44.08

***************************************************************************

Nordic Sauna Games Rovaniemi 5.3.2005

T15 800m
1	Johanna Peiponen	RoLa	J15	2.31,89

******************************************************************************

Jyväskylä, SM-kilpailut 26-27.2.2005

M19 5000 m kävely
  4. Tommi Nurmi                             RovaLa           24.51,24 

M17 800 m

Erä 3                
  7. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.06,59 

N22 1500 m
  1. Minna-Maria Kangas                      RovaLa            4.50,79 


M19 800 m

Erä 2                
  5. Toni Nikkeri                            RovaLa            2.03,56 

M17 1500 m
Erä 1                
  5. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            4.27,74 

N22 3000 m
  1. Minna-Maria Kangas                      RovaLa           10.23,79 


******************************************************************************

Oulu, veteraanien Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 26.2.2005

M70 kuula
1. Reino Laine RovanLa 13.95 

******************************************************************************

Turku, SM-hallikilpailut 19.-20.2.2005

N 3000 m
5. Minna-Maria Kangas                      RovanLa          10.21,18


******************************************************************************

Jyväskylä, veteraanien SM-kilpailut 12-13.2.2005 miehet

M55 Korkeus
3. Jaakko Metsälehto                       RovaLa                162 
         147 150 153 156 159 162 165
          XO       O   O  XO XXO XXX

M55 60 m aj
2. Jaakko Metsälehto                       RovaLa              10,39 

M70 Kuula
1. Reino Laine                             RovaLa              13,55 
          13,52  13,34  13,55  13,29      X  13,19

******************************************************************************

RDS talvisarjajuoksu 12.2.05

P12 2km
4. Leevi Hakanpää RoLa  10.27

N40 5 km   
2. Lilja Hiltunen RoLa  28.01 

M kunto 5km
9. Kari Hiltunen Rola 24.31


M45 10 km
4. Tapani Karjalainen RoLa  42.40 


*******************************************************************************

Rovaniemi, pm-kilpailut 12.2.2005


M 800 m
  1. Toni Nikkeri                            RovaLa            1.57,61 
  3. Ossi Peltoniemi                         RovaLa            1.59,62 

M Korkeus
  1. Miika Vaara                             RovaLa                176 
         165 170 173 176 179
           O   O   O  XO XXX


M17 800 m
  1. Mikko Kelottijärvi                      RovaLa            2.03,05 

P13 60 m
Erä 1                
  2. Matias Karjalainen                      RovaLa               8,57 

Erä 2                
  2. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               9,02 
  4. Jukka Sadinmäki                         RovaLa               9,58 

Erä 3                
  1. Olli Engelberg                          RovaLa               9,56 


P13 Pituus
  2. Matias Karjalainen                      RovaLa               4,81                 
             -  4,54  4,62  4,81
  4. Janne Turpeenniemi                      RovaLa               3,97                 
          3,68  3,85  3,08  3,97

P11 60 m
Erä 1                
  3. Petri Niskanen                          RovaLa               9,90 
  4. Heikki Hast                             RovaLa              10,89 

Erä 2                
  3. Mikko Karjalainen                       RovaLa               9,80 

P11 600 m
  3. Mikko Karjalainen                       RovaLa            2.02,00 

P11 Pituus
  6. Mikko Karjalainen                       RovaLa               3,40                 
          3,40     -  3,30
  7. Heikki Hast                             RovaLa               3,19                 
          3,19  2,88  2,73
                          
P9 40 m
Erä 1                
  1. Jesper Kähkönen                         RovaLa               7,41 

Erä 2                
  2. Nico Säkkinen                           RovaLa               7,94 


P9 Pituus
  2. Jesper Kähkönen                         RovaLa               2,90                 
          2,70  2,62  2,90
                          
P7 40 m
Erä 2                
  2. Joni Karasti                            RovaLa               9,42 




T15 800 m
  1. Johanna Peiponen                        RovaLa            2.30,0h

                                
Erä 2                
  2. Janina Säkkinen                         RovaLa               9,71 



T13 Pituus
  5. Janita Vesterinen                       RovaLa               3,51                 
          3,51     -     -  3,30
  7. Henna Tervo                             RovaLa               3,21                 
             -     -     -  3,21

T11 60 m
Erä 1                
  2. Meri Taavettila                         RovaLa               9,69 

Erä 2                
  4. Aleksanra Kähkönen                      RovaLa              11,90 



T11 600 m
  1. Meri Taavettila                         RovaLa            2.06,00 
  7. Tuuli Risku                             RovaLa            2.24,00 

T11 Pituus
  2. Meri Taavettila                         RovaLa               3,66                 
             -  3,60  3,66
 13. Tuuli Risku                             RovaLa               3,07                 
          3,07  2,76  2,88
 24. Aleksanra Kähkönen                      RovaLa               2,60                 
          2,49  2,60     -




T9 Pituus
  7. Kaisa Päkkilä                           RovaLa               2,76                 
          2,76  2,60  2,70

T7 40 m
Erä 1                
  4. Emilia Kumpuoja                         RovaLa              10,89 

Erä 2                
  1. Janette Säkkinen                        RovaLa               8,98 

*******************************************************************************

Kuopio, hallitonnit 7.2.2005

N 
1. Minna-Maria Kangas RovanLa 3.00,16


*******************************************************************************

Oulu, pm-kilpailut MN17 ja PT15-9 5-6.2.2005


T15 800 m
  2. Johanna Peiponen                    Rovaniemen Lappi          2.36,58


*******************************************************************************

Kuopio, pm-kilpailut 29.1.2005

					
N 3000 m				
1.	Minna-Maria Kangas	Rovaniemen Lappi	10.21,90

******************************************************************************

Aspen Athletic Games 2005  22-23/1 2005 	

Höjd  	 	P17  	 	 	 	
1 	Miika Vaara 		RoLa 		1,76 	

Längd  	 	P13  	 	 	 	
2 	Matias Karjalainen 	92 	RoLa 		4,74 	


******************************************************************************



06-01-05 WITBANK 10 k NITE RACE SOUTH-AFRICA

11. Ossi Peltoniemi, FIN, 36:52 



************************************************************************** 
   

 

Alkuun

 

Ylläpito:  rola@rola.fi